Do czego wykorzystywane są gazy obojętne?

2019-07-01

Gazy obojętne to gazy neutralne, które bardzo często są wykorzystywane w systemach przeciwpożarowych do gaszenia pożarów w budynkach. Ich zastosowanie jest bardzo potrzebne, szczególnie w miejscach narażonych bardziej na wybuch ognia. Zarówno w serwerowniach, w biurach, w których znajduje się mnóstwo sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Wszędzie tam, gdzie łatwo o spięcie i nieoczekiwany wybuch pożaru niosący ze sobą ogromne straty majątkowe i w ludziach. W większych korporacjach, gdzie zatrudnianych jest więcej osób, takie systemy przeciwpożarowe to podstawa. Oczywiście do tej pory stosowane były systemy wodne, które polegały na instalacji spryskiwaczy przy sufitach i w razie pojawienia się dymu automatycznie się włączały. Jednak takie systemy nie sprawdzały się w miejscach, gdzie wyposażenie budynków mogło tak, czy inaczej ulec zniszczeniu.

 

Systemy przeciwpożarowe wodne mogą być stosowane w miejscach, gdzie na szwank nie zostanie wystawiony sprzęt, dokumentacja, zabytki, wszelkie mienie, które pod wpływem ognia czy wody ulegają zniszczeniu i stają się bezużyteczne. W takich sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem będą instalacje gaśnicze montowane w budynkach, wypełniane po brzegi gazem obojętnym pod postacią azotu czy argonu. Są to przykłady gazów neutralnych, które w odpowiednim stężeniu doprowadzają do gaszenia pożaru bez żadnych start materialnych. Czysty, bezpieczny, porządny i szybko reagujący system przeciwpożarowy doceniany jest na rynku przez właścicieli firm, serwerowni, bibliotek publicznych i muzeów. Gazy obojętne http://dekk.pl/instalacje-gasnicze-gazowe.html są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, jak również nie przewodzą prądu, jak woda. Dlatego w miejscach, gdzie stoją komputery, drukarki, fax, niszczarki, małe AGD i RTV, serwery sprawdzają się idealnie.

 

Inne zalety gazów obojętnych stosowanych w zabezpieczeniach przeciwpożarowych

Zalet stosowania gazów obojętnych podczas produkcji systemów przeciwpożarowych jest znacznie więcej. Są to instalacje, które bardzo często sprawdzają się podczas gaszenia pożarów typu A, B oraz C. Nietrudno jest się domyśleć, że taki sposób gaszenia pożaru jest bardzo wygodny dla właściciela, chociażby ze względu na zapewnienie profesjonalnego bezpieczeństwa wyposażeniu w budynkach, ludziom, jak również samemu sobie. Co więcej gazy obojętne są gazami, jakie nie powodują strat, nie trzeba również po gaszeniu w ten sposób pożaru sprzątać, ponieważ systemy zapewniają czystość na stanowiskach pracy, nie osadzają się na sprzętach, nie powodują uszkodzeń, nie wpływają w żaden sposób na otoczenie.

 

Gazy obojętne w systemach gaśniczych

Gazy obojętne w systemach gaśniczych pojawiły się wiele lat temu. Dzisiaj są alternatywą, której trudno się jest oprzeć ze względu na wygodę, jaką dają użytkownikom. Są proste w montażu i intuicyjne w obsłudze. Składają się z bardzo prostych elementów, dzięki czemu właściciel nie ma problemu z ich obsługą.