Z czego składa się aparat ortodontyczny?

2019-08-28

Stały aparat ortodontyczny ma kilka podstawowych elementów. Jeśli totalnie się w tym nie orientujesz, może zdziwić cię, że nie jest to jedna stała część. Dużo informacji na ten temat znajdziesz pod hasłem “aparat ortodontyczny gumki” w sieci, ale także pod takimi hasłami jak “ligatury” czy “zamek”. Z czego zatem w całości składa się aparat ortodontyczny? W poniższym artykule znajdziesz opis wszystkich części aparatu na zęby.

Z pewnością najważniejsze w całym aparacie nie jest to, co znajdziesz pod hasłem “aparat ortodontyczny gumki“, czyli zamki. Przykleja się je do zębów przy pomocy specjalnego kleju ortodontycznego - ważne jest, by były spozycjonowane dokładnie w centralnych osiach zęba. Zamki mogą być w wielu różnych rodzajach, ale wciąż najczęściej wybierane są zamki metalowe. Wykonane z najwyższej jakości stali chirurgicznej nie uczulają, nie rdzewieją, a jednocześnie są stosunkowo tanie. Niemniej coraz więcej pacjentów wybiera zamki estetyczne, czyli kompozytowe lub ceramiczne. Wynika to z faktu, że są zdecydowanie mniej widoczne w jamie ustnej. Jednak oprócz wizualnej różnicy, zarówno działaniem, jak i budową, są do siebie bardzo podobne.

Musisz wiedzieć, że oprócz tego, co znajdziesz pod hasłem “aparat ortodontyczny gumki”, istotną częścią jest także łuk ortodontyczny, który przebiega przez szczelinę w centralnej części zamka. To zdecydowanie kluczowa część aparatu, która w głównej mierze odpowiada za jego działanie. Warto zaznaczyć, że na szóstkach zamiast zamków umieszczane są specjalne pierścienie ortodontyczne, natomiast na siódemkach często obecne są rurki, które są nieco mniejsze od zamków.

Aparat składa się również ze specjalnych haczyków, które umieszczone są na niektórych zamkach (na kłach i rzadziej na przedtrzonowcach) - mają one na celu użycie dodatkowych elementów leczeniu ortodontycznym. Sam łuk ortodontyczny, czyli - jak nazywają go pacjenci - drut, jest z mieszanki niklu i tytanu lub ze stali. Przebiega on w szczelinach zamków, powodując tym samym pożądany ruch zębów. Warto zaznaczyć, że łuki zmieniają się wraz z etapem leczenia - każdy ich rodzaj bowiem odpowiada za inne działanie. Na początku najczęściej używa się delikatnych łuków o niewielkiej średnicy i dużej elastyczności, ale z biegiem czasu lekarz zakłada coraz mocniejsze i bardziej sztywne łuki.

To, co znajdziesz pod hasłem “aparat ortodontyczny gumki” również może cię zaskoczyć. Dlaczego? Bo ligatury elastyczne są najważniejszym elementem aparatu. Zdziwiony, że pod hasłem “aparat ortodontyczny gumki” jest tak kolorowo? To doskonała opcja dla dzieci i młodzieży, dzięki której łatwiej jest im pogodzić się z noszeniem aparatu. Gumki do aparatu na zęby mają za zadanie podtrzymywać łuk aparatu w szczelinie zamka, by ten nie wypadł ani się nie przesunął.